Welcome to Risun biyo-teknoloji A.ş.!

Tel:+86-29-8610-0730
Ürün kategorisi
Bize ulaşın

Tel:+ 86-29-8610-0730

Faks:+ 86-29-8610-5620

E-posta: Sale@risunextract.com

Web: www.risunextract.com

Haberler

Ana sayfa > Haberler > İçerik
Diyet Lifinden Daha İyi Bilmeyi Öğrenin
Risun biyo-teknoloji A.ş. | Updated: May 02, 2017

Diyet Lifinden Daha İyi Bir Tanıyalım --- Diyet lifi okumak için 6 soru

Günümüzde "diyet lifi" birçok insana yabancı değil, pek çok kişi bunu gerçekten biliyor değil. Bu taksitte, diyet lifi hakkında biraz konuşacağım ve diyet lifinizi hazırlamanıza izin vereceğim.

Diyet lifi nedir? Tecrübelerimize göre, diyet lifi, çiğneme dokusundaki bitki esaslı gıdalar, gıda ve meyvelerin derisi, "jin" de sebzeler ve benzeri gibi sindirimi kolay olmayan, kaba yapıdadır. Bilimsel bir tanımdan diyet lifi, insan vücudu tarafından sindirilemeyen bir şekerdir.

Kaç çeşit diyet lifi? Kimyasal yapıdan, diyet lifi esas olarak aşağıdaki kategorilere ayrılır; bir tanesi selüloz (bitki hücre duvarının en önemli bileşeni olan), hemiselüloz ve bitki polisakaridleri, pektin, guar sakızı, vs. gibi nişasta polisakkaridi, Mikrobiyal polisakkarit (ksantan sakızı, vs.); İkincisi, düşük polisakarit, örneğin düşük polifruktoz (soğan ve marul açısından zengin); Üçüncü, doğrudan zincir nişastanın dönüşünü (gıdalar pişirildiğinde ve soğutulduğunda oluşan nişasta) içeren dirençli nişastadır; Dördüncüsü lignin (polisakkarid değil, hücre duvarı gibi) gibi diğer diyet lifidir, çözünürlük açısından, diyet lifi çözünür diyet lifi ve çözünmez diyet lifi iki kategoriye ayrılır, esas olarak çözünür diyet lifi pektin, sakız, algin , Fasulye zamkı ve AGAR, bazı oligosakaritler ve bir avuç hemiselüloz, vb .; Çözünmeyen diyet lifi esas selüloz, kısmen selüloz, lignin vb.

Diyet lifinin faydaları nelerdir? Diyet lifi kimyasının farklı kaynakları farklıdır ve sağlık faydaları farklıdır. Genel olarak, yumuşak bir malzemenin çözünebilir diyet lifi ve dirençli nişasta kalitesi, geniş bağırsakta kısmen veya tamamen fermente edildi, insan vücuduna kolesterol ve kan şekeri seviyesine yardımcı olabilir, kalp gibi kronik hastalıkların önlenmesi için avantajlıdır Hastalık ve şeker hastalığı. Çözünmeyen diyet lifi daha güçlü bir doku olup başlıca fonksiyonu bağırsak hareketini arttırmak ve kabızlığı önlemektir. Emin olmak gerekirse, bu iki besinsel lifin işlevi mutlak değildir ve bazen örtüşür ve çaprazdır, bunlar düşük enerjidir ve doldurma etkisidir ve besin alımını kontrol etmek ve doymamışlığı arttırmak için karnın boşaltılmasını yavaşlatmaya yardımcı olurlar yardım et. Buna ek olarak, dirençli düşük polisakarit, dirençli nişasta ve benzeri faydalı bağırsak florasının büyümesini teşvik edebilen iyi "probiyotikler" dir. Araştırmalar, ılımlı miktarda diyet lifinin ayrıca kolon kanseri ve göğüs kanseri gibi kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Diyet lifi günde ne kadar yenmelidir? Çin beslenme dernekleri yetişkinlerin günde 25 ila 30 gram diyet lifi tüketmelerini öneriyor. Bununla birlikte, Çin merkezli hastalık kontrol ve önleme araştırması, nüfusumuzdaki diyet lifi miktarının günde sadece 10.9 gram olduğunu ve yeterli olmadığını gösterdi.

Hangi gıdalar diyet lifinden zengin? Diyet lifi meyveler, sebzeler, baklagiller ve yosunlar açısından zengindir. Siyah fasulye, soya fasulyesi, kırmızı fasulye, mung fasulyesi diyet lifi takviyesi, çözünür ve çözünmez diyet lifi içeriği gibi fasulye çeşitleri, özellikle meyvelerin ve sebzelerin birçok kez hatta düzinelerce çoğudur. Ağaç, yosun, kronizma ve mantar gibi mantara zengin diyet lifi de dahildir. Kök sebzeler ayrıca havuç, tatlı patates ve patates gibi daha fazla lif içerir.

Diyet lifi ne bilmelidir? Çözünür diyet lifi yumuşaktır ve sindirim sistemi küçüktür ve zayıf gastrointestinal fonksiyonları olan insanlar için uygundur. Çözünmeyen diyet lifi mideye daha fazla uyarıcıdır, eğer gastrointestinal fonksiyon çok iyi değilse, daha az "takviye" yemesi ve çözünmeyen diyet lifi içermesi için deneyin. Buna ek olarak, diyet lifi takviyesi de (75 g / gün'den fazla) mide bağırsağının sintigraf, bağırsak rahatsızlığı rahatsızlığı hastaları, çocuklar ve yaşlı insanlara ne kadar iyi geldiği daha iyi değildir. Buna ek olarak, çok fazla diyet lifi aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum gibi minerallerin emilimini ve hatta mide kanseri riskini etkileyebilir.